[Трохим Зіньківський ]
Головна » Файли » Дослідники

Інтерв'ю з дослідником
05.08.2012, 18:21
Сидір Кіраль: «Життя і творчість бердянця Трохима Зіньківського я досліджую близько 18 років»
 
- Розкажіть, будь ласка, що Вас привело до Бердянська й як склалася Ваша доля у подальшому?
 
- Я народився на Львівщині, закінчив Львівський державний університет. У 1978 році був направлений для роботи вчителем української мови та літератури у Запорізьку область. Це були перші 20 осіб, надіслані з університету, які повинні були піднімати національну самосвідомість на Східній Україні. Працював в Осипенківській середній школі. Пізніше - у БДПУ на кафедрі української та російської мов, закінчив аспірантуру, захистив дисертацію, працював доцентом, завідував кафедрою літератури. Коли почався рух національного відродження, очолив «Просвіту». Під час перших демократичних виборів у Бердянську, завдяки підтримці студентів, мене обрали депутатом міськради. Потім я навчався в докторантурі у Києві, і мені запропонували завідувати кафедрою української мови в Національному авіаційному університеті. З того часу я живу і працюю в столиці. 
- Які книги Ви вже видали?
- Перша моя монографія називалася «Трохим Зіньківський - публіцист», друга - «Трохим Зіньківський - Апостол «Молодої України» («Трохим Зіньківський у контексті доби»). Також я є співавтором «Історії української літератури», яка рекомендована Міністерством освіти України для вищої школи. У мене більше 70 статей у журналах і газетах.
 
- Коли і чому Ви зацікавилися життям і творчістю нашого земляка?
 
- Вперше я зацікавився цією особистістю в Бердянську. Тоді ніхто не знав його імені, тому що при комуністичній системі творчість національно свідомих письменників не пропагувалася. Трохим Зіньківський був відомою і шанованою особистістю в 19 столітті. Він народився і зростав у Бердянську, на Лісках, з відзнакою закінчив Петербурзьку військову юридичну академію. Потім він перший відобразив творчу спадщину Тараса Шевченка в контексті світової літератури. Також Зіньківський пробував себе в публіцистиці, поезії і драматургії. Він склав «Граматику української мови» і збірник статей про українську мову з 17 до 19 століття, а також працював над створенням «Антології української літератури». Коли у 1891 році Трохим Аврамович помер, Борис Грінченко зазначив, що передчасна смерть Зіньківського є другою втратою для України після смерті Тараса Григоровича Шевченка. І якби він прожив ще десять років, то зайняв ту нішу в українській літературі, яку зайняв Пантелеймон Куліш. Трохим Зіньківський був похований на бердянському старому цвинтарі. Життя і творчість бердянца Зіньківського я досліджую близько 18 років. При зборі матеріалів мені дуже допомогли мої студенти і співробітники Бердянського краєзнавчого музею. У цій книзі опубліковано частину епістолярної спадщини Трохима Зіньківського, тобто його листування з видатним українським письменником Борисом Грінченком. 
 
- А хто допоміг Вам видати цю книгу?
- Спонсором видання стала Українська Вільна Академія Наук, яка виділила кошти і включила книгу в свої робочі плани. Тираж книги становить тисячу примірників. Я радий, що міський голова Валерій Баранов дав добро на те, щоб книжка потрапила в кожну школу Бердянська і кожному вчителю української мови та літератури. Вона допоможе дітям пізнати свою історію, культуру, мову й національні корені. 
- Що Ви плануєте робити найближчим часом як науковець?
- Зараз я готую до видання твори Трохима Зіньківського, працюю над відновленням унікальною листування Зіньківського з дружиною. Також я планую видати книгу «Зіньківський в документах і матеріалах», де будуть опубліковані цікаві спогади про нього його друзів і знайомих. Я запрошений на Міжнародну конференцію «Вплив українців на культуру Росії», яка відбудеться у травні в Петербурзі. На конференції я буду презентувати книгу «Віддати зумієм себе Україні: листування Трохима Зіньківського з Борисом Грінченком». У червні книга буде представлена на Міжнародному конгресі україністів, який відбудеться в Донецьку. 
 
Алена Семко, Бердянск Деловой № 39-40 (598-599) 24-26 мая 2005
Категорія: Дослідники | Додав: Berdyansk
Переглядів: 777 | Завантажень: 30