[Трохим Зіньківський ]
Головна » Файли » Автореферати, статті

Школа Г.М. Мовна творчість Трохима Зіньківського в контексті творення літературних норм української мови другої половини ХІХ століття
[ Викачати з сервера (165.0 Kb) ] 18.07.2013, 14:30
Дисертацію присвячено вивченнню мовнореформаторської діяльності Трохима Зіньківського в контексті творення літературних норм української мови другої половини ХІХ ст.
Крізь призму прескриптивного й дескриптивного підходів до аналізу процесів унормування української мови в дисертації системно опрацьовано епістолярні, публіцистичні, мовознавчі праці та художні твори Трохима Зіньківського на всіх мовних рівнях, що дозволило проаналізувати історичні закономірності розвитку української мови.
У результаті дослідження фонетичної правописної системи Трохима Зіньківського було виявлено її варіантність: система вокалізму віддзеркалює пошуки автора щодо адекватного передавання на письмі голосних звуків та тенденцію до дотримання фонетичного принципу; система приголосних відбиває сильний вплив двох правописних систем ХІХ ст. – етимологічної та фонетичної. Стратифікація лексичного й фразеологічного матеріалу продемонструвала еволюційні зміни в словниковому складі української мови кінця ХІХ ст., динаміку розвитку її лексико-фразеологічної системи, а також тенденцію до унормування. Структурно-семантичний аналіз граматичної будови показав варіантний її характер: виявлені ненормативи у вживанні морфологічних форм і синтаксичних конструкцій функціонують як паралелі до основних, нормативних, граматичних категорій, форм і синтаксичних моделей.

Повний текст автореферату у форматі Word
Категорія: Автореферати, статті | Додав: Berdyansk | Теги: прескриптивний і дескриптивний підх, мовнореформаторська діяльність, Трохим Зіньківський, фонетичний, варіантність, мовна особистість, мовна норма
Переглядів: 316 | Завантажень: 312